Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri Nelerdir?

Kredi Notu Yükseltme

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Kredi notu aslında sadece kredi çekebilme oranınızı etkilememektedir. Kredi notu bir bakıma, borçlanan ve borç veren kişi arasındaki ticari riski de belirlemekte etkili bir unsurdur. Kredi notunuzun düşük olması, acil olarak bir plan yapmak gerektiği esnada en ihtiyaç duyulan esnada planlarınızı yerle bir edebilir ve sizi zor durumlarda bırakabilir.

 

Kredi notu sadece kredi çekmek istediğiniz zamanda değil, olası bir durumda da planlarınızda sorun yaratabilir. Örneğin; bir beyaz eşya mağazasından dolap almak isterseniz ve kefiliniz yoksa, alternatif olarak sizin kredi notunuzun önemi ortaya çıkabilir. Kredi notunuzun öğrenilmesinden sonra, eğer istenilen puan kotasının altında çıkarsanız sahip olmak istediğiniz dolabı satın alamayabilirsiniz. Yine aynı şekilde, ev kiralamak istediğiniz vakit içerisinde, evin sahibi sizden kredi notunuzu talep edebilir. Kredi notunuz eğer düşük veya 0 çıkarsa, ev kiralama konusunda bile sıkıntı yaşama ihtimaliniz bulunmaktadır. Araç kiralama esnasında bile çoğunlukla bu durum referans olarak alınabilir.

Kredi Notu Yükseltme
Kredi Notu Yükseltme

Kredi notumu en hızlı şekilde nasıl yükseltebilirim?

Kredi notunuzun düşük olması veya 0 olması sizi telaşa sokmamalı. Bahsedilen kredi puanını yükseltmenin bazı yolları vardır. Bunların süreçleri değişkenlik gösterse de, en etkili yöntemleri sizler için derliyoruz.

Kredi puanınız 0 ise nasıl yükseltebilirsiniz?

 • Bulabildiğiniz en düşük limitli kredi kartını sağlayan banka ile görüşüp, kredi kartı edinmek.
 • Olabildiğince en düşük limitte kredi mevduat hesabı açıp, çok düşük seviyelerde borçlanın. Bu borcu tam zamanında ödeyin.
 • Eğer hiçbir bankadan düşük limitli kredi kartı konusunda geri dönüş alamazsanız, seçeceğiniz herhangi bir bankaya gidip, nakit teminatı yapıp kredi kartı almak istediğinizi belirtin. Bu durum banka için en risksiz yoldur. Belirlenen miktar kadar limitli kredi kartı oluşturursunuz. Örnek vermek gerekirse, 150 lira limitli bir kredi kartı açtırmak için vadeli hesabınıza 150 lira yatırmanız gerekmektedir. Eğer söz konusu kredi kartına borçlanırsanız ve ödemezseniz, borcunuz bir nevi depozito olarak vermiş olduğunuz vadeli hesabınızda bulunan para ile ödenir. Bu durum, bankaların tümünün en risksiz olarak belirlediği bir opsiyondur.
 • Alışveriş yapacağınız zaman içerisinde nakit yerine, çıkartmayı başardığınız kredi kartını kullanmaya özen gösterin. Kartınız aktif şekilde kullanılıyor olmalıdır.
 • Bankalar sizin ne kadar borçlandığınız ile ilgilenmek yerine, düzenli vaktinde ödeme alıp almadığına dikkat etmektedir.
 • E-devlet aracılığı ile üzerinizde bir haciz işlemi olup olmadığını kontrol edin. Haciz işlemi olduğu sürece kredi puanınızı asla istenilen seviyelere yükseltemezsiniz.

Kredi Notu Yükseltme
Kredi Notu Yükseltme

Kredi puanımız düşük ise nasıl yükseltebiliriz?

 • Bilerek borç yapmalı ve tam zamanında ödemelisiniz.
 • Birkaç aylık taksite bölebileceğiniz küçük miktarlı krediler çekin. Bankalar bu borcunuzu büyük bir risk olarak algılamayacaktır. Bankalar potansiyel müşterilerini kaybetmemek adına bu tarz kredileri verebilmektedir.
 • 3 adet 1000’er liralık kredi çektiniz diyelim. İlk ay 1. ve 2. kredinin ilk taksitlerine öncelik verin. 3. krediyi ilk aydan kapatın. Borçlarınız komple bittiği zaman bu sefer aynısını 2. kredi için yapın. Bankalar bu hareketi “borcunuza sadık” olduğunuz olarak algılamakta ve kredi notunuzu hızla yükseltmektedir.
 • Kredi kartına sahipseniz, bütün harcamalarınızı kredi kartı ile gerçekleştirin. Bu gerçekleştirdiğiniz ödemelerin geri ödemelerini tam zamanında yapın. Düşük miktarlarda da olsa sürekli devam eden bir ödeme yükümlülüğü edinin.
 • Borcunuzun asgarisini ödemek olumlu bir durum değildir. Bunu unutmayın.
 • İnternet bankacılığı üzerinden, düşük miktarlarda da olsa döviz hesabı açıp döviz satın alın ve orada unutun.
 • Altın hesabınızın olması yine kredi notunuza etki eden bir unsurdur.
 • Eğer yapabiliyorsanız vadeli bir hesap açın.
 • Kredi kart limitinizi yükseltin. Buna bağlı olarak harcamalarınızı yükseltmek zorunda değilsiniz.
 • Kredi kartındaki borcunuzu kapattıktan hemen sonra kredi kartınızı iptal ettirmeyin.
 • Size uygun birkaç banka bulun ve bütün işlemlerinizi o bankalar üzerinden gerçekleştirin. Bankalar bazen sadık müşterileri için ayrıcalık sağlayabilmektedir.

 

Ve son olarak eğer cep telefonu operatörünüz faturalı ise, GSM operatörünüze ait bir mağazadan en uygun fiyatlı ürünü satın alıp faturaya yansıtın ve faturalarınızı düzenli ödeyin. Bu bahsettiğimiz yöntemleri uyguladığınız vakit içerisinde kredi puanınız hızla yükselecektir. Unutmayınız ki, kredi puanını yükseltmek zor, düşürmek oldukça kolaydır.

Ekgelirilan.com olarak kredi puanınızı nasıl yükseltebileceğinizi öğretmeye çalıştık.

İsterseniz İnternetten Para Kazanma makalemizi okuyarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yap

İLANA BAŞVUR

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.