Trendlerdeki Yazı

Lunapark Açma Maliyeti ve Giderleri Nelerdir?

Lunapark Açma Maliyeti ve Giderleri

Lunapark, hepimizin çocukluğunda geçirdiği en heyecanlı anların yaşandığı oyun alanlarıdır. Macera dolu oyuncaklar ile birlikte zeka ve yeteneğe dayalı oyunların da yer aldığı lunaparklar, herkesin zevkine hitap edecek oyun ve oyuncaklar ile doludur. Her çocuğun gitmek isteyeceği ve eğlenceli anlar yaşayacağı bir lunapark açmak için gerekli prosedürleri hep beraber öğrenecek, maliyet hesaplamasını ve gelir gider tablosunu işleyeceğiz. Daha fazla ziyaretçi çekebilmek adına yapılabilecek kampanya ve reklam-tanıtım konularını bu yazımızda konuşacağız.

Lunapark Açma Maliyeti Nedir?

Açacağınız lunaparkın büyüklüğüne ve oyuncak sayısına göre değişecek olan bu konuda en ucuz yolla ortalama bir maliyet tablosu çıkarmaya çalışacağız.

Öncelikle yer kiralama konusunda bir karar vermeniz gerekiyor. Kiralayacağınız minumum alan boyutlarında kiralar büyükşehirlerin önemli noktalarında 10.000 TL ‘den başlarken, küçük ölçekli şehirlerde 5.000 TL, ilçelerde 2000 TL’ye kadar düşmektedir.

Daha fazla ziyaretçi çekmek için şehrin hemen yakınında güzel bir lokasyonda yer tutmalısınız. Bu alana kaçak girişlerin engellenmesi ve güvenlik zaafiyeti oluşmaması için çitler veya dekorasyonlu korkuluklar ile çevrelemeniz gerekiyor. Bu işlem en küçük bir alan üzerinde bile en az 10.000 TL gibi bir maliyet çıkarmaktadır.

Oyuncakların maliyeti ise değişken olduğu için bu konu hakkında üretici firma ile birebir görüşmeniz gerekmektedir. Türkiye’de bulunan önemli oyuncak üretici firmalarını aşağıda listeledik. Bu oyuncak üreticileri ile görüşerek istediğiniz oyun makineleri ve oyuncaklar ile ilgili fiyat alabilir, nakliye konusunda yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

Emirpark – http://www.emirpark.com/ – Ankara
Star Lunapark – http://www.starlunapark.com/ – Bursa
Pingamepark – https://www.pingamepark.com/ – İstanbul
Tekin Lunapark – https://tekinlunapark.com/tr/ – Ankara

Bu firmaların verdiği ücretler bütçenizi aşıyor ise Sahibinden.com gibi ilan siteleri üzerinden lunapark oyuncakları ilanlarına göz atabilir, bütçenize uygun oyuncaklar satın alabilirsiniz. Bu konuda dikkat edeceğiniz en önemli husus ise oyuncakların kurulumunu uzman bir ekip tarafından yaptırmalısınız. Unutmayın ki, herhangi bir kaza durumunda en büyük suçlu siz olacaksınız.

Lunapark Açmak Para Kazandırır Mı?

Lunapark Açmak Para Kazandırır mı ?

Ortalama bir lunapark kurulumunun maliyetinin 1.000.000 TL olduğunu düşünürsek, bulunduğunuz lokasyona göre günlük 5.000 TL ile 10.000 TL arasında kazancınız olacaktır.

Günlük en düşük 5.000 TL gibi bir ücret kazanmamız için bilet ücretimizin 10 TL olduğunu düşünürsek 500 kişilik bir ziyaretçiye ihtiyacınız olacaktır. Her ziyaretçinin en az 2 bilet aldığını düşünürsek, 250 ziyaretçi hedefini tutturmamız gerekiyor. Bulunduğunuz lokasyonu göz önünde bulundurarak her gün en az 250 kişilik bir müşteri portföyüne sahip olup olamayacağınızı hesaplamalısınız.

Aylık bazda baktığımız zaman en az 100.000 TL gibi bir cironuz olacaktır. Bu rakamdan ortalama aylık giderleri 50.000 TL gibi bir rakamı çıkarırsak size aylık 50.000 kalacaktır. 20 ayda kendisini amorti eden bir iş bizce harika bir iş fırsatıdır! Ancak yaşanabilecek en kötü durumları düşünmeli, yatırım maliyetini ve aylık giderleri minimumda tutmak önemlidir.

Bu konuda sizin ticari zekanız devreye girer ve en önemli gider kalemlerini (güvenlik önlemleri hariç) düşürebilecek yollar aramalısınız.

Lunapark açmak için gerekli prosedürler nelerdir ?

Lunapark açmanın ve çocukları eğlendirerek para kazanmanın önemli prosedürleri bulunmaktadır. Güvenlik önlemlerinin en üst seviyede olması gereken bir sektörde çalışmak istediğinizi unutmayın.

Örnek olarak Pendik Belediyesi’nin lunapark açmak için istediği belgeleri sizinle paylaşıyoruz. Tüm belediyelerin benzer belgeleri sizden istediğini bilmeniz gerekiyor.

MÜRACAAT ESNASINDA HAZIRLANMASI GEREKEN EVRAKLAR
• Ruhsat Başvuru Ve Beyan Formu (Ruhsat Ve Denetim Müdürlüğünden Temin Edilebilir )
• Kira Kontratı (Mülk sahibi vefatı durumunda veraset İlanı ve varislerin kira kontratında imzaları gerekmektedir.)
• Vergi Levhası
• İmza Sirküleri
• Faaliyet Belgesi (İstanbul Ticaret Odası), Sicil Tasdiknamesi (Ticaret Sicil Memurluğundan), Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
• Sirk ve Lunaparkta bulunan oyun ve eğlence makinelerinin kontrolü ve bakımı için makine müh. sözleşme yapılması gerekmektedir.
• Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden Atık Sözleşmesi ve Çöp Konteyneri Olur Yazısı
• İtfaiye Raporu (Belediye tarafından yönlendirme yapılacaktır.)
• Eğer Şirket Şubesi için başvuru yapılıyor ise;
Şube Açılışına dair Yönetim Kurulu Kararı (Noter Tasdikli) veya Şube Yoklama Fişi
NOT :TÜM BELGELERİN ASILLARI İBRAZ EDİLECEKTİR.

Lunapark Bilet Ücretleri Ne Kadar Olmalı ?

Oyuncakların büyüklüğüne ve gösterilen ilgiye göre bilet fiyatları değişkenlik gösterebilir. Şuan için ülkemizde en düşük lunapark bilet ücreti 10 TL olarak belirlenmektedir.

Sizde bulunduğunuz bölgenin ekonomik ve sosyal hayatını göz önünde bulundurarak lunaparkınızın büyüklüğüne göre 10 TL ile 15 TL arasında bir fiyat belirleyebilirsiniz.

Bazı büyük oyuncaklara iki bilet ile biniş hakkı verebilirsiniz. Bu sayede bir oyuncakta, bir ziyaretçiden 20 TL gibi bir ücret kazanabilirsiniz.

Yeteneğe bağlı oyunlarda ise kazanılacak ödüllerin büyüklüğüne göre oyun ücretini arttırabilir, azaltabilirsiniz.

Örneğin hedef vurma oyunlarında hedefi tutturan ziyaretçilerinize bir cep telefonu hediye etmek isterseniz bilet fiyatını arttırabilir, ödülün büyüklüğüne göre ücreti belirleyebilirsiniz.

Bize göre en makul ücret 10 TL olmalıdır. Ucuz fiyat politikası ile ziyaretçilerinizin sık sık sizin işletmenize gelmesini sağlamalısınız.

Lunapark Ziyaretçi Arttırma

Lunapark Ziyaretçi Arttırma Yöntemleri

Lunapark kurdunuz ve ziyaretçilerinizi beklemeye başladıysanız ilk yapacağınız kampanya çok önemlidir. Şehrin önemli yerlerine reklamlar asmalı, bu reklamlarda çocukların ve gençlerin dikkatini çekebilecek görseller kullanmalısınız.

İlk haftalarda belirli günlerde Halk Günü uygulaması yapabilir, bilet fiyatlarında ciddi indirimler yaparak o günlerde ziyaretçilerinizin gelmesini sağlayabilirsiniz. Haftaiçi indirimleri yapmalı ve bu indirimleri sosyal medya, reklamlar ve tanıtımlar ile ziyaretçilerinize duyurmalısınız.

Unutmayın en büyük reklam fısıltı gazetesidir. Müşterilerinizi ne kadar çok eğlendirirseniz, referans kazanacak ve kulaktan kulağa duyulmasını sağlayacaksınız. Bu konuda ücretsiz gösteriler, palyaço eğlenceleri ve ücretsiz oyunlar düzenleyebilirsiniz.

Klasik olmaktan korkmayın, unutmayın gençler ve çocuklar klasikleri henüz bilmiyor olabilir. Ücretsiz düzenleyeceğiniz çuval oyunu, sandalye kapmaca gibi oyunlar düşük maliyet ile çocuk ve gençleri eğlendirmenize yardımcı olabilir.

Eğlenen her çocuk ve genç eminim yeniden işletmenize gelmek isteyecektir.

En büyük reklamınız müşterilerin memnuniyeti olacaktır.

Lunapark İşletme Giderleri

Lunaparkların bir çok gider kalemi bulunmaktadır. Bunların en başında oyuncak bakımları, personel giderleri ve reklam çalışmaları yer almaktadır. Ortalama aylık 50.000 TL tutan gider kalemleri sizin belinizi bükmemelidir. Unutmayın, para harcamadan para kazanmak çok zor.

Rutin giderlerin yanı sıra animatörler tutarak müşterilerinize organizasyonlar yapacağınızı unutmayın.

Ortalama giderler lunaparkınızın büyüklüğüne, çalıştıracağınız personel sayısına ve düzenleyeceğiniz reklam kampanyalarına göre değişkenlik gösterecektir.

Ancak, en önemli gider kalemi olarak oyuncakların bakım masraflarını koymalısınız. Güvenlik sizin için herşeyden önemli olmalı ve bu konuda asla tasarruf yapmamalısınız. İşin uzmanları ile çalışarak tüm oyuncaklarınızın kusursuz çalışmasını sağlamalısınız.

Ek Gelir İlan web sitesi olarak Lunapark açma maliyeti ve lunapark açma ile ilgili tüm bilgileri sizinle paylaştık. Sizde yorum yaparak düşüncelerinizi bizimle ve ziyaretçilerimizle paylaşmayı unutmayın.

Evde makale yazarak para kazanmak isterseniz Evde Makale Yazarak Para Kazanmak Mümkün Mü? konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Yorum Yap

İLANA BAŞVUR

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir