Trendlerdeki Yazı

Makale Yazarak Para Kazanmak Mümkün mü?

Makale Yaz, Para Kazan

Günümüz şartlarında internet üzerinden makale yazarlığı meslek haline gelmiştir. Para kazanmak şöyle dursun bu işi meslek edinmiş olan ve bu işle geçinen insanların sayısı oldukça fazladır. Sadece evden çalışanlar değil masa başı çalışan ve boş vakti olanlar da bu işe ilgi göstermektedir.

Blog, haber, site tanıtımı, web sitesi içeriği ve liste içerik kategorisinde yazılan yazılar bu gün birçok site tarafından satın alınmaktadır. Milyonlarca web sitesi için özgün makale bu gün için büyük bir ihtiyaçtır. Dünya genelinde özgün içerikli siteler diğer sitelerden çok daha popüler hale gelmiştir. İyi bir yazar site içeriği yazabiliyorsa bu durumda para kazanması çok daha kolaydır. Makale yazarlığı konusunda yetenekli yazarlara olan ihtiyaç son günlerde en üst seviyeye çıkmış durumdadır.

Makale Yazarlığı Nedir?

İnternet sitelerinin ihtiyacı olan özgün makaleler, kopya içeriğe sahip olmayan ve tamamen organik olan makalelerdir. Her hangi bir siteden kopyalandığı zaman site içeriği özgünlüğünü kaybetmektedir. Google özgün olmayan siteleri sıralamada yer vermediği gibi sonlara atmaktadır ve bu durumda hedef kitleye ulaşmak imkansız hale gelmektedir. Sanal dünyada müşteri kitlesine ulaşmak için iyi bir web sitesine ve sektörde uzman makale yazarlığı son derece önemli bir konudur.

Anahtar kelime aramalarında ilk sırada çıkan sitelerin müşteri sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle birçok firma arama motorunda ilk sıraya çıkmak için seo çalışmalarına ve dolayısıyla özgün makale çalışmalarına önem vermektedir. Google’nin özgün içerikli siteleri öne çıkarması ile birlikte özgün makale yazarlığı ayrı bir sektör haline geldi.

Makale Yaz, Para Kazan
Makale Yaz, Para Kazan

Makale Yazarı Nasıl Olunur?

Yazarlık  kişisel bir yetenektir ancak bilgisayar başında sitelere özgün makale yazmak için yeterli değildir. Makale yazarlığı kategorisinde on parmak klavye yeteneği de gereklidir. Ayrıca Word programını da iyi bilmek gerekir. Semantik başlıklar. H1, H2 uygulaması, anahtar kelime belirleme ve sitenin ihtiyacı olan makaleyi yazabilme yeteneği bu işe başlayanların bilmesi gereken kurallardır. Yazılan makalelerin özgünlük kontrolünün yapılması gerekir. Özgünlük kontrolü yapan sitelere girerek makalenin yüzde kaç kopya olduğu anlaşılabilir.

Günümüzde eğlenceden, sektörel kategoriye, haber sitelerinden sağlık sektörüne kadar milyonlarca site özgün makale yazdırmaktadır. İnternet üzerinde bu işi yapan aracı firmalar evden yazı yazarak para kazanmak isteyenler için makale yazarlığı fırsatı sunmaktadır. Her sitenin farklı makale yazma tekniği bulunmaktadır.

Freelance makale yazarlığı günümüz şartlarında en kolay para kazanma yöntemlerinden biridir. İşe gitmeden işi ayağınıza getiren bu sektör, pandemi süresi boyunca evde kalanlar için iyi bir seçenektir. On parmak daktilo, makale yazma yeteneği ve biraz da word bilgisi bu iş için yeterlidir. Haber, blog, liste veya site tanıtımı gibi kategorilerde talep edilen yazılar yazılmalıdır. Haber niteliği taşıyan yazılar üçüncü şahıs ağzı ile yazılır. Blog içeriği ‘bilgi içerikli’ yazılardır. Site tanıtımı da aynı şekilde üçüncü şahıs ağzından yazılır. Firma ağzından tanıtım yapılması istenirse birinci çoğul şahıs (biz) kullanılmalıdır.

Kelime dağarcığının yanı sıra imla kurallarını bilmek çok önemlidir. İmla kurallarına uymayan makaleler özgün olsa da bir değeri yoktur. Anlatım dilinin akıcı ve anlaşılır olması ve yazım kurallarının uygulanması çok önemlidir. Edebiyat parçalamak veya şiirsel bir dil kullanmak yanlıştır. Makale yazarlığı mesleğinde açık ve net bir anlatım tarzı olmalıdır ve okuyucunun anlayacağı kelimeleri kullanmak önemlidir. Ancak sizden talep edilen yazı edebiyat veya şiir ile ilgiliyse talebe uygun yazı yazılabilir. Genel anlamda açık ve anlaşılır bir dil tercih edilmektedir.

Bu kategoride önemli olan diğer önemli bir konu özet çıkarma kabiliyetidir. Kendi kelimelerinizle özet çıkarabilmek yani özgünleştirmek çok önemlidir. Makale yazarlığı sektöründe bilgili olmaktan çok özgünleştirme kabiliyeti önemlidir. Bilgisi olmadığınız bir konuda makale yazmadan önce internetten o konu hakkında araştırma yapıp özet çıkarmalısınız. Özet çıkarırken kendi kelimelerinizi kullanmanız gerekir. Bu şekilde yazarın konu kapasitesi daha da genişleyecektir. Makale yazdıran bazı firmalar ‘özgünleştirme’ istemektedir. Bir yazının özgünleştirilmesi konuya bağlı kalınarak kendi kelimelerinizle yeniden yazılması işlemidir.

Makale Yaz, Para Kazan
Makale Yaz, Para Kazan

Makale Yazarlığı Nasıl Yapılır?

Öncelikle yazarın bu konuda kendine güvenmesi gerekir. Yazarlığa başladığınız ilk günlerde yazar adayı zorlanabilir ve karşı taraftan olumsuz yorumlar alabilir. Azimli bir şekilde çalıştığınız zaman bir ay gibi kısa bir sürede makale yazarlığı konusunda istenilen seviyeye ulaşmak mümkündür. Yazarlığa başladığınız ilk günler zor gelebilir ancak ilerleyen günlerde istediğiniz performansa ulaşabilirsiniz.

İnternet dünyasında profesyonel makale yazarlarına her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır. Birkaç ay içinde makale yazarlığı işine adapte olan bir yazar kısa sürede iyi bir gelir elde etmeye başlar. Bu işin tek bir şartı vardır o da bıkmadan usanmadan yazmaktır. Tembelliği sevmeyen bu işte yazı yazmayı sevmek gerekir. Üretken olmak ve özellikle kelime türetme konusunda uzman olmak çok önemli bir konudur.

Makale yazarken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de yazıya başlamadan önce program yapmaktır. Yazılacak makalenin giriş bölümü, gelişme bölümü ve sonuç bölümü kağıt üzerinde tasarlanmalıdır. Konu hakkında bilginiz yoksa internetten makale yazarlığı konusunda bilgi edinip not edinilebilir. Aynı konuda bir kaç defa yazı yazdıktan sonra o konuda kısa sürede profesyonel olunabilir. Ekonomi, haber, finans, sektörel, eğitim, sağlık, hayvanlar alemi, hizmet, otomotiv, emlak, inşaat ve daha birçok sektör özgün makale yazarına ihtiyaç duymaktadır.

Makale Yazarlığı İş İlanları

Bu kategoride iş bulmak da oldukça kolay bir iştir. Öncelikle Google arama motoruna ‘makale yazarı aranıyor’ araması yapmanız gerekir. Birçok site bu kategoride yazar almaktadır. Genellikle üyelik sistemiyle çalışan siteler deneme makalesi ile işe başlamaktadır. İlk aşamada yazılarınız onaylanmayabilir. Bu durumda çalışma azmi kırılmamalıdır ve azimle yazmaya devam edilmelidir. Öncelikle yazının SEO uyumlu olması gerekir. SEO uyumu yukarıda anlattığımız gibi organik olan ve her hangi bir yerden kopyalanmamış özgün yazıdır. Google arama motoru saniyede binlerce siteyi tarayabilmektedir. Dünya genelinde milyonlarca site Google arama motoru tarafından taranmaktadır. Bu taramada özgün içeriğe sahip olan ve tıklaması artan siteler ilk sıralara taşınmaktadır.

İş ilan sitelerinde de makale yazarlığı kendine özgü bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu firmalar her hangi bir yaş sınırı getirmemektedir ve online makale yazarak para kazanmak isteyen herkese iş fırsatı vermektedir. Genellikle 100 kelime üzerinden fiyatlandırma yapılmaktadır. Kelime başı ücret ödemesi yapılmaktadır. Makale kelime sayısı 100, 150, 200, 300 ve fazlası olabilir. Kelime sayısı fazla özgün makaleler bu kategoride oldukça değerlidir.

Yabancı diliniz varsa bu kategoride daha fazla kazanabilirsiniz. Yabancı dil makalelerine Türkçe makalelere ödenen fiyatın iki üç misli ücret ödenmektedir. Yabancı dili olanlar ve pratik bir şekilde yabancı dil makale yazarlığı yapabilen yazarlar daha fazla kazanabilir. Bu kategoride de yazım kuralları, yazım dili, anlatım tarzı ve özgünlük ön plandadır. Türkçe’de olduğu gibi yabancı dilde de özgünlük önemlidir.

Dünya genelinde Google arama motorunda üst sıralar için mücadele veren siteler makale yazarlığı konusuna ciddi anlamda değer vermektedir. Bu konuda yabancı dili olan ve makale yazma yeteneği olanlar iyi bir gelir elde etmektedir.

Makale Satabileceğiniz Web Platformları :

www.makale.net
www.makaleyaz.net
www.yazankazanir.net

EkGelirİlan.Com olarak makale yazarak para kazanmanın püf noktalarını sizinle paylaştık.

İsterseniz Lunapark Açma Maliyeti Ve Giderleri adlı yazımızı okuyarak, yeni bir iş alanı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum Yap

İLANA BAŞVUR

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.