Trendlerdeki Yazı

Pasif Gelir Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Pasif Gelir Nedir?

Aktif bir çaba harcamadan elde edilebilen pasif gelir aslında pek çok kişinin merak ettiği bir kavram. Uyurken ya da dışarıda gezerken para kazanmayı kim istemez ki? İşte, doğru alanlara yapılan yatırımlar sonucunda, emek harcamadan gelir elde etmek mümkün… Günümüzde bu gelir tipini elde etmek için çok sayıda imkan bulunuyor.

Aktif gelir kaynakları günlük faaliyet gösterdiğimiz işlerden tutun da, zaman ve emek sarf etmemiz gereken tüm işlerin sonunda elde ettiğimiz gelirin kaynaklarını ifade ediyor. Yani tam ya da kısmi zamanlı bir iş sahibi iseniz, ay sonunda elinize geçen para, sizin aktif geliriniz oluyor.

Aktif gelir, sürekli olarak işi takip etmek ve o iş için çaba sarf etmeyi gerektirme. Bu nedenle, herhangi bir işte çalışanlar için aylık ücret yeterli değilse bu çalışanların yeni bir işte çalışmaları için zaman bulmaları pek mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda, pasif gelir kaynakları oluşturarak mevcut geliri artırmak önem kazanıyor.

Pasif Gelir Nedir?

Pasif Gelir Elde Etmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Aktif gelirin aksine pasif bir gelir hedefliyorsanız, ciddi anlamda çaba sarf etmeniz gerekiyor. Yani pasif de olsa iş kurmak için belirli bir emek, zaman ya da sermaye gerekebilir. Tüm bunları sağladığınızda ve hedeflediğiniz iş için gerekli sistemi kurduğunuzda, siz uyurken dahi bu sistem size para kazandırır.

Dünyanın en zenginlerinin hayatlarını incelendiğinizde, hepsinin pasif yapıdaki gelir kaynaklarıyla mevcut servetlerine ulaştıklarına tanık olursunuz. Önce aktif gelirleriyle yatırımlarını yapmışlardır ve sonrasında da pasif yapıdaki gelir kaynaklarıyla servet sahibi olmuşlardır.

Peki bu durumda, pasif gelir elde etmek için ne yapılmalı?

Pasif Gelir Nedir?

1-Web Sitesi Üzerinden Reklam Geliri Elde Etmek

Bir web sitesi açarak kısa sürede pasif yapıda bir gelir kalemine sahip olabilirsiniz. Bunun için teknik birkaç hususu bilmeniz yeterli. Web siteniz için, kullanıcılara fayda sağlayacak içerikler üretmek ve arama motoru optimizasyonu sağlamak ilk etapta yapılması gerekenler olarak sıralanabilir.

Web sitesi kurmaya karar verdiyseniz, ufak da olsa bir maliyete katlanacağınızı da bilmelisiniz. Bir web sitesinin:

  • Alan adı ücreti,
  • Hosting kullanma ücreti,
  • İhtiyaç duyulan ücretli eklentilerin oluşturduğu maliyetler,
  • Reklam giderleri gibi maliyet kalemleri bulunuyor.

Birtakım giderlere rağmen kısa sürede web sitesinden hatırı sayılır bir gelir elde edebilirsiniz. Bunun için, Google reklamları kadar diğer pek çok reklam sağlayıcısının da reklamlarını sitenizde yayımlayabilirsiniz.

Sosyal medya ile web sitenizi entegre ederek daha çok kullanıcıya ulaşmak da yapabilecekleriniz arasında yer alıyor. Son dönemde Öğrenci için pasif gelir kalemi olarak blog yazma fikri oldukça revaçta. Ancak blog yazma işi de sürekli bir çabayı gerektirdiğinden aktif gelir kalemi olarak değerlendirilmeli.

2-Kitap Yazarak Pasif Gelir Elde Etmek

Aslında kitap yazarak gelir elde etmenin de web sitesinde blog yazmaktan çok bir farkı yok. Sadece kitap için biraz daha bilgi ağırlıklı çalışmalar yapmak, eserin niteliğini artırabilir. Daha önceden “yazma” konusunda herhangi bir deneyiminiz yoksa kitap yazma çalışmaları sizi biraz uğraştırabilir. Bu aşamada ister kendinizi geliştirmek için denemeler yapabilirsiniz isterseniz de başka bir pasif yapıkdai gelir kalemine yönelebilirsiniz.

Ancak şunu da unutmamalısınız, internetin yaygınlaştığı günümüzde, dijital kitap hazırlayarak da kitap satmanız mümkün. Kitap yazdıktan sonra kitabınızı illa ki bir yayınevine bastırma zorunluluğunuz bulunmuyor.

3-Borsada Yatırım Yapmak

Pasif gelir elde etmek için ilk aşamada, yatırım yapılması gerektiğinden bahsettik. İlk aşamada yapılan yatırımlar söz konusu olduğunda aklınıza yalnızca parasal yatırımlar gelmemeli. Zaman ve emek harcamak da bir yatırım kalemi olarak değerlendirilebilir.

Borsa söz konusu olduğunda ise bahsi geçen “ilk yatırım” kavramı, emek ve zamandan ziyade tam anlamıyla maddi yatırımları anlatıyor. Belirli miktarda paranız varsa bu paranızla şirketlerin hisse senetlerini satın alarak hem temettü geliri hem de değer artışı kazancı elde edebilirsiniz.

Borsada işlem yaparak pasif gelir oluşturma süreci biraz zaman alabilir. Eğer kısa sürede kar elde etmek istiyorsanız anlık değer kazanan kağıtlara yatırım yaparak gelir fırsatı elde edebilirsiniz. Ancak kısa sürede aşırı kar beklentisinin aynı doğrultuda riskli olabileceğini de unutmamalısınız.

4-Online Kurs Vermek

Herhangi bir konuda uzmanlığınız bulunuyorsa bunu nakde çevirmenize bir engel de bulunmuyor demektir. Günümüzde Udemy, Khan Academy vb. eğitim platformlarının hızlı bir şekilde ilerlemesi, online eğitimin önemini daha da artırdı. Sonuç olarak, sahip olduğunuz uzmanlık alanına göre bir eğitim videosu hazırlayarak pasif bir gelir sahibi olabilirsiniz.

Belirli bir komisyon karşılığında eğitim videonuzu yükleyebileceğiniz çok sayıda platform bulunuyor. Online eğitimi, video şeklinde hazırlayarak satışa sunmak yerine yüz yüze eğitim veriyorsanız bu girişimin tamamen aktif bir gelir kalemi olacağını bilmelisiniz.

5-Faiz Geliri İle Pasif Gelir Elde Etmek

Belirli bir birikiminiz varsa bu birikiminizi hiç riske atmayarak da değerlendirebilirsiniz. Bunun için, sahip olduğunuz mevduata en yüksek faizi ödeyen bir banka bulmalısınız. Ekonominin rahatladığı dönemlerde vadeli mevduatlar için ödenen faiz oranları daha yüksek olabilir. Bunun dışında, ekonominin daraldığı dönemlerde vadeli mevduatınızdan elde edebileceğiniz gelir, düşük faiz oranları nedeniyle sizi pek de tatmin etmeyebilir.

Aktif gelir pasif gelir kavramları söz konusu olduğunda, pasif yapıda gelir elde etmek için girişimin başında sürekli bulunmak gerekmiyor. Ancak bununla birlikte, pasif yapıdaki bir gelir için de belirli dönemlerde yatırımlarınızı kontrol etme ihtiyacı doğabilir. Kısa sürede hedeflediğiniz bir yaşama kavuşmak istiyorsanız, pasif yapıdaki gelir kaynaklarınıza ilk aşamada, önemli derecede ilgi göstermeniz gerekiyor.

Ekgelirilan.com olarak pasif gelir elde etme konusunu işledik. Umarım Size yardımcı olur :)

Daha fazla para kazanma fikirleri için para kazanma fikirleri kategorimizi gezmeye devam edebilirsiniz.

Pasif Gelir Nedir?

Yorum Yap

İLANA BAŞVUR

Yorumlar (2)

  1. 11 ay önce

    Evde ek gelir elde etmek istiyorum, iş vermek isteyen firmalar seherguclu@hotmail.com ‘a mail atabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.