Sıfır Sermaye İle İş Kurulur Mu? Dropshipping nedir?

Sıfır Sermaye İle Nasıl İş Kurulur?

Dropshipping, en sade haliyle uluslararası bir ticaret yapma yöntemdir. Sıfır sermaye ile iş kurmak isteyenlerin Dropshipping’i tercih etmesinin en büyük nedeni, neredeyse hiç sermaye yaratmadan uygulanabilmesinden dolayıdır. Dropshipping yönteminin can alıcı özelliklerinden bir tanesi de, satamamış olduğunuz ürünler için para ödemenizin gerekmemesidir.

Dropshipping ile para kazanmaya nasıl başlayabilirim?

Dropshipping firmalarından bir tanesi ile anlaşma sağladıktan sonra, size özel bir ürün fiyat listesi ile karşılaşırsınız. Liste üzerinde görmüş olduğunuz fiyatlar ile ilgili bilinmesi gereken en temel nokta, müşterilere giden son fiyattan düşük olmasına dikkat edilmesidir. Çünkü elinizdeki taban fiyat listesi ile son kullanıcıya ulaşan fiyat arasındaki fark ne kadar az olursa kar marjınız o kadar düşük olacaktır. Farkın açılması ile kar marjınız aynı orantıda artabilecektir. Dropshipping yönteminde, tavan fiyat uygulaması bulunmamaktadır. Ürünü istediğiniz fiyata satabilirsiniz.

  • Dropshipping yöntemi ile para kazanmaya karar verdikten sonra uygulanması gereken ilk adım bir işletme fikri oluşturmaktır.
  • Dropshipping yöntemi, bir meslek dalı değildir. Dropshipping’in ilk olarak aslında en temel amacı, perakende ürün satan firmaların, daha rahat ürün tedarik edebilmeleri için ortaya çıkmıştır.
  • Dropshipping’te işletme fikrinden hemen sonra yapılması gereken adım, uygun bir alan adı oluşturmaktır.
  • Amazon üzerinden bu yöntemi kullanmak son zamanlarda çok popülerdir. Fakat amazon üzerinden ilerlemek yerine kendi e-ticaret sitenizi de kullanabilirsiniz.
  • Mağazanızın ismini ve ürünlerini pazarlayabilmek adına promosyon çalışmaları yapmalısınız. Promosyon ve reklam çalışmaları, satışlarınızın artmasını ve kar marjınızın yükselmesini sağlayabilmektedir.
  • Başlangıç için yüksek kazançlar beklemeniz gerçekçi bir durum değildir. Örnek vermek gerekirse 30$ değerindeki bir ürünü 10$ kar ile 40$ fiyata satmış olduğunuzu varsayalım. Ortadaki 10$ farkın tümü size ait değildir. Zorunlu maliyetler(komisyonlar) sonucunda elde etmiş olduğunuz kar yüksek derecede düşecektir.
  • Dropshipping ile para kazanmak ülkemizde tamamı ile yasaldır. E-ticaret yapabilmek, kanunen faturalandırma ve vergilendirme esaslarına bağlı olarak yasaldır. Şirket kurmadan da Dropshipping yöntemini kullanabilirsiniz. Fakat işlemin yasal olabilmesi için gelir beyanı vermeniz gerekmektedir.
Sıfır Sermaye İle Nasıl İş Kurulur?
Sıfır Sermaye İle Nasıl İş Kurulur?

Dropshipping yönteminde satış süreci nasıl işliyor?

Öncelikle, müşterinizin vermiş olduğu sipariş sisteminize düşer. Sipariş verilen ürün ve müşteri bilgileri olduğu gibi tedarik sağlayan işletmeye gönderilir. Bu adımın hemen ardından satıcı olarak biz tedarikçi firmaya, bize özel vermiş olduğu katalogda ürüne denk gelen fiyatın ödemesini yaparız. Satıcı aynı zamanda ürünün faturasını da hazırlamak zorundadır. Fatura kesildikten sonra tedarikçi firmaya göndermek zorunludur. Tedarikçi firma sizden almış olduğu faturayı ürünün kargolama aşamasında müşteriye gönderir. Son kullanıcı, ürünü ne zaman teslim alırsa ve iade etmezse sipariş başarıyla tamamlanır.  Sıfır sermaye ile para kazanmak bu kadar kolay!

 

Dropshipping yöntemi ile ne kadar para kazanırım?

Dropshipping yöntemi ile düzenli gelir sağlamanız imkansızdır. Çünkü ne zaman satış yapılacağı ve ne kadar miktar kar elde edebileceğiniz asla garanti altında değildir. Dropshipping’te stoklarınızın çoğaltmak için diğer mağazalardaki ürünleri de satışa koymalısınız. Mağaza başına ödenen rakam 64 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Dropshipping yöntemi ile satış yapıldığı süreç boyunca elde edilen kar marjı ürün başına %15 seviyelerine kadar çıkabilmektedir.

Günümüzün en önemli satış stratejilerinden biri olan stoksuz satış sizi hem depo giderinden kurtaracak, hem de stok yapmadığınız için tasarruf ettirecektir.

Satış konusunda en önemli konu ise reklamdır. Elinizde ufak bir sermaye varsa ilk önce reklam çalışması yapmalı, müşterilerinize kendinizi tanıtmalısınız. Pazaryerlerinde satış yapmanız gerekiyorsa bu platformlar üzerinde uygulanan kampanyalara katılarak sizlerde ürününüzü üst sıralara taşıyabilirsiniz.

Trendyolda satış yapacak üyelerimizin mağaza puanlarına çok dikkat etmesi gerekiyor. Unutmayın ki, müşteriler sizi sadece o puanlar üzerinden değerlendiriyor, sizden alışveriş yapıp yapmayacağına o puanlar sayesinde karar veriyor. Bu yüzden müşterilerinize yüksek puan vermesi için küçük hediyeler hazırlayabilir, puan vermeyi unutmamaları için onlara küçük hatırlatıcılar yollayabilirsiniz. Siz ne kadar iyi olursanız olun bazen kargo firmalarından kaynaklı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu konuda elinizden geleni yaparak müşterinizin gönlünü almalısınız.

Sıfır sermaye ile iş kurmak işte bu kadar kolay!

Ekgelirilan.com olarak sıfır sermaye ile nasıl satış yapabileceğinizi size anlatmaya çalıştık.

Daha fazla ek gelir elde etmek için şu yazımıza gözatın:  Pasif Gelir Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Yorum Yap

İLANA BAŞVUR

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.