Sıfırdan Nasıl Zengin Olunur, Zengin Olma Formülleri Nelerdir?

Sıfırdan Zengin Olma

Sıfırdan Nasıl Zengin Olunur

Birçok insan, zengin olan kişilerin bir yerden mutlaka çalarak zengin olduğuna inanmış durumdadır. Bu yüzdende ben yapamam gibi klişe sözler söylemektedir. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki zengin olan her insan mutlaka hırsızlık yapmış veya yasa dışı bir iş yapmış değildir. Bu sözü söyleyerek aslında kendi zihninize; “ben zengin olmamam” düşüncesini yerleştirmek için zihnine kanıtlar ve bahaneler buluyorsunuzdur. Bu aşamadan sonra da zihniniz sürekli olarak size; “hayır zengin olamazsın” şeklinde davranışlara imkân tanıyacaktır. Bu durum aslında kendinize yaptığınız en büyük kötülüktür. Zengin olmak düşüncede başlar. O yüzden düşüncelerinize dikkat etmekte yarar vardır.

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor ki zengin olmak için biriktirmek son derece yanlıştır. Biriktirmek demek enflasyona yenik düşmek demektir. Zengin olma, zamanın koşullarını kendi lehine kullanabilmekten geçer. Bu söz size ilk başta kapalı gelebilir ancak açtığımızda ne demek istediğimi daha net anlayacağınıza eminim.

İşte zengin olmak için en temel üç kural;

  • Vergileri minimuma indir
  • Borçları kullan
  • Geliri artır

Yukarıdaki üç aşama zenginliğin altın anahtarıdır. Bir iş yaparsınız ve iyi kazanırsınız ancak vergisi %40 – 60 kadar çıkarsa kazancınız biranda vergilere giden bir iş oluverir. Bu durumda zenginliğin en temel kuralı vergileri yönetmeyi bilmektedir. Bu vergi kaçırma demek değildir. Hukukta vergilerden kaçınmak olarak geçer ve son derece yasaldır. Bunun için eğer bir şirketin var ise vergileri en aza indirmek için öncelikle şirketi Kıbrıs’a taşımayı düşünebilirsiniz. Bu size vergi avantajı sağlayacaktır. Çünkü Kıbrıs merkezli şirketler vergi ödemezler veya çok az öderler. Türkiye’de bu konuda birçok şirket bulunmaktadır; Garanti Bankası, Halk Bankası, Webadam gibi şirketlerin bir çoğu Kıbrıs merkezli olarak çalışır. Buda onlara vergi avantajı sağlar.

Türkiye de kazançları için %18 civarında vergi verecekken Kıbrıs merkezli olmaları sayesinde %0 vergi verirler. İşte bu durumda onların vergiden muaf çalışmalarını sağlar ve aynı zamanda yasal olarak faaliyetlerini yürütür.

Mesela Türkiye bazlı herhangi bir domain şirketi domain satışı yaparken %18 KDV eklemek zorundadır. Oysa Kıbrıs merkezli domain firmalarının böyle bir zorunluluğu olmadığından rakiplerine oranla domainleri %18 daha ucuza satışını yapabilir. Sadece KDV değil, stopaj, kurumlar vergisi gibi diğer vergilerde eklenince rakiplerine oranla ne kadar ucuza satış yapabileceğiniz hesaplayabilirsiniz.

Peki Kıbrıs’ta şirket açacak kadar paranız yok ise sıfırdan zengin olmak için vergiden kaçınma aşamasında neler yapabilirsiniz?

 

Sıfırdan Zengin Olma
Sıfırdan Zengin Olma Formülleri
  • Gelirinizi direk gayrimenkule yatırın

Gayrimenkul harika bir seçimdir. Birçok insan parası olduğunda hemen borsada oynar, faize para yatırır. Bu aslında son derece yanlıştır. Çünkü bu mecralarda kazanılan paranın vergi oranları yüksek olup gelir vergisi ödemek zorunda kalırsınız. Buda vergi ile paranızın bir kısmını paylaşmanız demektir. Sıfırdan zengin olan insanlar bu durumu çözebilen insanlardır.

Mesela dünyanın en zenginlerinden biri olan amazon kurucusu Jeff Bezos’u vergi rekortmenleri arasında göremezsiniz. Hiç dikkat ettiniz mi bilmem zengin insanlar vergi rekortmenleri arasında pek göremezsiniz. Neden mi? Vergi kaçırdıklarından değil vergiden kaçındıkları içindir. Zaten vergi kaçınma davranışı çözememiş olsalardı emin olun sıfırdan zengin olan insanlardan olamazdı.

Sıfırdan zengin olan insanların en önemli ikinci kozu gayrimenkullerdir. Gayrimenkullerin vergi oranı düşüktür. Bir de bu gayrimenkulü kendi paranızla değilde bankadan borç alarak yaparsanız o zaman daha avantajlı olursunuz. İşte bu aşamada da ikinci önemli kısım olan borçları kullan kısmına geçeriz.

Birçok insan borç kötüdür der. Ancak bu tamamıyla yanlıştır. Borç sistemini kendi amaçların doğrultusunda kullanmak zengin olmak için gerekli bir koşuldur. İyi borç, kötü borç denilen şeyler vardır. Sıradan ve fakir olan kişiler kötü borç kullanır. Sıfırdan zengin olan insanlar ise iyi borç kullanır. Bunu hemen açalım;

Kötü Borç: Kredi kartlarınız, harcamak üzere aldığınız borçlar gibi hiçbir üretime veya gelir artırıcı bir işe yatırılmadan sadece harcanmak için alınan borçtur. Türkiye’de birçok insan kötü borcu kullanır ve sonra faiziyle ödemeye başlar işte bu borç fakir bırakan bir borçtur. Size hiçbir katkısı olmadığı gibi gelirinizden de alan borçtur.

İyi Borç: Her daim gelirinizi artırmaya katkı sağlayan borçlardır. Bu borcu kullandığınızda borcu hem başkası öder hemde siz gelirinizi artırmış olursunuz. Hemen önyargılı olmayın bunu hepiniz yapabilirsiniz. Nasıl mı?

Banka hesabınızda belli bir miktar para olduğunu varsayalım. Diyelim ki bu para 200 bin TL hemen bankaya gidip bu 200 bin TL’yi teminat göstererek ve aynı zamanda gelirinizi gösteren belge ile 400 bin TL kredi çekersiniz.  Bu durumda elinizde 400 + 200 bin toplam 600 bin TL paranız olmuş olur.

200 bin TL paranız biranda 600 bin TL oldu. Şimdi 400 bin TL ye kira getirisi iyi olabilecek bir ev alın ve evin içini döşeyip eşyalı bir şekilde veya yeniden tasarlanmış bir şekilde kiraya verin. Bu durumda evinizin kira getirisi artacaktır. Cebinizde kalan 200 bin TL’nin 100 bin TL sini bankaya geri yatırın. Bu durumda banka 400 bin TL kredi üzerinden değil 300 bin TL kredi üzerinden borcunuzu yeniden yapılandıracaktır. Bu aşamadan sonra da kira getiriniz ev için çektiğiniz kredi ödemesini kapatabilecektir. Böylece o evi sadece cebinizden 100 bin çıkararak almış olacaksınız. Borcu da kiracı ödemiş olacak.

Ancak dikkat; ev için bankadan mutlaka değer tespiti ve eksper isteyin, eksper evin değerini biçtikten sonra bankaya bilgi verecektir. Kredinizi aldıktan sonra almış olduğunuz evin içerisine 50 bin TL masraf yaparak yeniden tasarlayın ve bankadan evin yeniden değerlendirilmesi için tekrar bir eksper isteyin. Bu durum banka nezdinde evin değerini daha da artıracaktır. Bu da size bir takım indirimler ve avantajlar sağlayacaktır. Bu aşamadan sonra cebinizde kalacak olan 150 bin TL’nin 100 bin TL’ sinide bu ikinci yapılandırmadan hemen önce bankaya yatırarak yeniden yapılandırma talep edin.

İşte size 450 Bin TL değerinde ancak 100 Bin TL ödediğiniz bir eviniz. Bu yöntemle kısa sürece birçok daire alabilirsiniz. İşe yaramaz demeyin sıfırdan zengin olan insanların yaptığı ilk yöntemlerden biri de bu yöntemdir. O yüzden onlar zengindir. Çünkü borcun nasıl kullanıldığını öğrenmişler.

Sıfırdan zengin olmanın son adımı geliri artırmaktır. Zaten yukarıdakileri yaptığınızda geliriniz artacağından aslında gelir artırımı doğal bir sonuç olacaktır.

Görüldüğü üzere bilgi güç olup fakir kalmak veya kınkanat geçinmek aslında yeterli bilginin olmamasından kaynaklanmaktadır. Sıfırdan zengin olan insanlar bu sistemin işleyişini en iyi çözebilmiş bilgi sahibi olmuş kimselerdir.

Ekgelirilan.com olarak sıfırdan zengin olma formüllerini size anlatmaya çalıştık.

Evde Ayakkabı ve Çanta Aksesuarı Yaparak Para Kazanmak isterseniz ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum Yap

İLANA BAŞVUR

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir